Wieści Z Pyrlandii

08 Nov 2011 19:10

Blog prawie umarł, więc czas tchnąć weń nieco życia.

Pomimo różnych plotek, wciąż pracuję w Grupie Allegro, ale już nie nad samym serwisem Allegro.pl (te ostatnie przerwy w działaniu, to więc wyraźnie nie moja robota), tylko nad ciekawym nowym tajnym sajtem, o którym opowiem może tochę więcej jak tylko wystartuje. Na razie nie chcemy go zbytnio rozgłaszać.

Obecnie jestem trochę chory, więc będę pewnie kilka dni siedział/leżał w łóżku, co powinno mi dać trochę czasu na zapoznanie się z ciekawymi rzeczami dziejącymi się wokół frameworka Symfony, który jest ostatnio obiektem moich fascynacji. Wychodzi na to, że wszystko co pochodzi od Fabiena Potenciera jest świetne i przenosi to co dotychczas było zarezerwowane dla "fajnych" języków programowania wprost do PHP. Czasem nawet jest to zrobione fajniej niż w oryginale.

Weźmy taki microframework Silex. Pozwala stworzyć aplikację WWW w jednym pliku (jeśli w PHP 5.4 faktycznie znajdziemy wbudowany serwer HTTP, to już w ogóle będzie super wygodne rozwiązanie). Silex jednak jest bardzo rozszerzalny i modularny, co sprawia, że może być ciekawym rozwiązaniem nie tylko na malutkie projekty ale i te trochę większe, a może i całkiem duże. Taki framework nie narzucający zbyt wiele konwencji może być fajny dla nowego nietypowego projektu.

Kolejna moja ostatnia fascynacja to MongoDB. Jest to fajna rzecz w czasach, gdzie duże projekty oparte o bazy SQL-owe shardują dane na kilka różnych baz danych i celowo rezygnują z kluczy obcych i transakcji, żeby zyskać na wydajności. Ponadto często w pracy z relacyjną bazą danych denerwująca jest konieczność ustalania z góry kolumn, które mają się znaleźć w tabelach. Często po prostu chcemy w bazie danych zachować obiekty, które mają różne właściwości, których nawet nie znamy na początku rozwoju projektu. Dodawanie kolumn do tabel zwykle nie jest szybką operacją, a może być wręcz operacją blokująca, co jest najgorszą możliwą sytuacją, gdy mamy już całkiem sporo danych w tabeli.

MongoDB zostało owrapowane w całkiem fajny mechanizm (DocumentManger) we wtyczce dla Doctrine. Podejście do obiektów jest tam podobne jak w Javowym db4o. Dla projektów w Symfonowy wsparcie Doctrine dla MongoDB jest dostępne jako bundle — jedną z paczek, z których składa się aplikacja (kod który piszemy w ramach aplikacji — kontrolery, widoki itd. też jest bundlem).

Generalnie trzeba powiedzieć, że w PHP i okolicach zrobiło się ostatnio całkiem ciekawie. Numerki 5.3 i 5.4 wniosły podobny powiew świeżości do tego języka co zmiana 4-ki na 5-kę. Coraz częściej spotyka się różne biblioteki działające tylko z wersją 5.3+, np. świetna biblioteka Imagine do obsługi obrazków wzorowana na Pythonowym PIL.

To chyba na tyle przynudzania. Jak coś jeszcze ciekawego wymyślę, to napiszę :P. Pozdro.

Previous post: Carrefour a ceny za litr

Next post: Reklamacja wg HTC


More posts on this topic

Comments

Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License