Problemy z Netią

04 Sep 2009 09:27

Dzisiaj rano ku mojemu zdziwieniu nie mogłem pobrać poczty z mojego serwera. Pomyślałem, że nie działa internet, ale działa. Druga myśl, serwer padł. O nie! Ale serwer działa (sprawdzone z serwera w firmie). Sprawdziłem jeszcze szybko inny serwer w naszej serwerowni i też nie działał. No to jasna sprawa, szybki tracepath i potencjalnie wadliwy router namierzony.

Dzwonię czym prędzej do Netii, aby zgłosić mój problem, ale wpierw muszę zaktualizować swoje dane (które nie zmieniły się od początku trwania umowy). Więc podaję swój numer komórkowy i e-mail i już, już prawie szczęśliwy, że mogę opowiedzieć na czym polega problem zaczynam, aby dowiedzieć się, że:

  • działa panu internet, a jakaś strona nie, to nie nasz problem
  • pewnie ma pan wirusy (a może bakterie?)
  • rozmawiam z osobą, która WIE co to jest PING, TRACEPATH i ROUTER, ale nie potrafi odpowiedzieć na prośbę:

Czy mógłbym prosić, aby powiedziała mi Pani do jakiego adresu IP rozwiązuje się nazwa hetzner.de

(Odpowiedzią na to pytanie było: ale Pan nie ma stałego IP i dlatego Pana nie widzę)

Poprosiłem, aby kobieta zapingowała adres, który mi nie działa i niby jej działa. No to może faktycznie problem u mnie jakiś. Zrestartuję swój router i zobaczymy.

Poprosiłem w międzyczasie Slafsa, który jeden z serwerów w firmie ma podpięty do internetu przez Netię, ażeby zapingował dla mnie hetzner.de i również nie dostał odpowiedzi, a tracepath zatrzymał się na tym samym hopie.

Zadzwoniłem zatem drugi raz na infolinię. Tym razem odebrał mężczyzna. O niebo wolę rozmawiać o takich rzeczach z przedstawicielami tej samej płci. Przedstawiłem mu problem przekazując jak najmniej szczegółów. Zapytał jaki komunikat otrzymuję gdy próbuję otworzyć tę stronę. Powiedziałem, że próbuję zapingować ten serwer (co działa z internetu TPSA) i nie dostaję odpowiedzi, a gdy uruchamiam tracepath, to pakiet zatrzymuje się na konkretnym routerze. Dodałem, że problem dotyczy również innych serwerów w tej serwerowni i usłyszałem klarowne i oczekiwane:

Rozumiem

To było mocne. Kwintesencja męskiej komunikacji w jednym słowie. Po chwili dodał, że sprawdzi i pochwili wrócił do telefonu i powiedział, że jest problem (!), że wystawi zgłoszenie i sprawdzą, czy jest to problem masowy. Hurra!

Będę mógł się podłączyć do jabberpl.org, żeby zalogować się do jabbera (jednego z kilku kont). Będę mógł sprawdzić pocztę nie korzystając z proxy SOCKS. Będę mógł zobaczyć stronę hetzner.de!

Może to nieuczciwe, ale uważam, że kobiety nie powinny rozmawiać z klientami takimi jak ja. Następnym razem jak odbierze kobieta odkładam słuchawkę i próbuję natrafić na faceta :).

Jeszcze naszła mnie refleksja, że dobrze byłoby widzieć aktualne problemy, które są znane pracownikom Netii i nad którymi pracują. Dobrym przykładem jest tutaj strona toruńskiego dostawcy internetu:

http://www.man.torun.pl/index.php?mod=tickets

Gdyby takie zestawienie było dostępne na stronach Netii, mógłbym śledzić na bieżąco rozwój wydarzeń. Scenariusz wydarzeń od rana mógłby wyglądać wtedy tak:

  • nie działa mi poczta
  • patrzę na stronach Netii, czy jest jakiś błąd
  • nie ma błędu, to sobie patrzę, czy to mój problem
  • nie jest to mój problem, więc dzwonię do Netii i zgłaszam
  • w Netii aktualizują tę stronę jeśli uznają, że to faktycznie jest ich problem
  • widzę, że to zrobili, czyli pracują nad tym (przynajmniej tak sobie myślę)
  • za jakiś czas jest aktualizacja, że wymienili router gdzieś tam i, że będzie działać za godzinę
  • za godzinę działa, problem na stronie przechodzi do archiwum

Tutaj pojawia się wniosek taki sam jak z naszego ostatniego zepsucia się Wikidota:

  • Ludzie nie są bardzo wkurzeni, że coś od czasu do czasu nie działa. Awarie się zdarzają
  • Ludzie są wkurzeni, jak nie wiedzą dlaczego coś nie działa
  • Ludzie są wkurzeni, gdy wiedzą, że jest awaria, a nikt nie chce im tego przyznać

Jak poradziliśmy sobie z tym w przypadku Wikidota? Gdy usługa nie działała, uruchomiliśmy statyczną stronę HTML z opisem awarii (dość szczegółowym) i postępów w jej usuwaniu. Po awarii napisaliśmy co zrobimy, gdy zdarzy się coś podobnego w przyszłości. Ludzie szczęśliwi, bo wiedzą, że potrafimy rozwiązywać poważne problemy, więdzą, że nawet jak będzie awaria, to ich dane są bezpieczne, więdzą, że Wikidot nie zniknie ot tak pewnego dnia. Trochę są smutni, że dzisiaj Wikidot nie działa, ale się cieszą, że będzie działał jutro.

I jeszcze mała ciekawostka:

IPv6 został opracowany w Bydgoszczy


More posts on this topic

Comments

Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License