Maj

05 May 2010 18:45

Od lutego nie pisałem nic na blogasku, więc czas przerwać milczenie.

Aktualnie zajmuję się następującymi projektami:

 • praca magisterska
 • Wikidot
 • kilka pobocznych rzeczy

Praca magisterska

Tematem mojej pracy są mobilne przeglądarki internetowe. Celem praktycznym będzie stworzenie używalnej mobilnej przeglądarki internetowej dla Linuksa z serwerem X11. O ile istnieją dobre przeglądarki mobilne na różne inne mobilne platformy (BlackBerry, iPhone, Android), to żadnej dobrze działającej nie udało mi się uruchomić na zwykłym Linuksie.

Wyspecyfikujmy wymagania przeglądarki:

 • obsługa palcem
  • przewijanie przez przeciąganie po ekranie
  • duże guziki
  • łatwe powiększanie i pomniejszanie
 • utrzymywanie odpowiedniego poziomu interakcji (czytaj: wyeliminować kilkunastosekundowe zwiechy programu)
 • ma być jak najszybsza (na ile to możliwe) i być zgodna ze standardami W3C (ale możemy poświęcić jakiś mało używany wodotrysk np. z CSS3, jeśli zyskamy sporo na wydajności)

Tworzenie przeglądarki, to trudna rzecz, więc nie będę zaczynał od zera. Wezmę przeglądarkę Arora i dopasuję ją do moich wymagań. Dlaczego Arora:

 • oparta na silniku WebKit, co daje sporą przewagę wydajności nad choćby Firefoksem
 • w miarę dobrze napisany kod, co sprawia, że się ją łatwo modyfikuje
 • z testów wydajności (które przeprowadzam w swojej pracy) nie jest wprawdzie najszybsza, ale ma bardzo dobre wyniki
 • napisana w Qt, co daje możliwość skompilowania również na Symbiana, QtE, Windows Mobile i być może na Androida.

Wikidot

Z racji pracy magisterskiej nie mogę się tak bardzo skupić na Wikidocie jakbym chciał, ale obecnie zajmuję się w wolnych chwilach monitorowaniem Wikidota (wykresiki, alerty mailowe itd), a ostatnio sen z powiek spędzał mi element [[html]], który niedawno wprowadziliśmy (głównie dzięki mnie) a który czasami nieprawidłowo ustawiał swoją wysokość w przeglądarce Firefox. Okazało się to winą Firefoksa, ale udało się to jakoś obejść. W skrócie mówiąc Firefox bardzo agresywnie cache'uje iframe'y (tzn. latające ramki), co sprawia, że nie zawsze wykonuje się zawarty w nich kod JavaScript. Aby temu zapobiec dodałem coś w stylu '?' + Math.random() do URL-a ładowanego w ramce. W ten sposób (o ile mamy dobrą funkcję Math.random w przeglądarce) za każdym razem generowany jest inny URL, co wymusza ponowne pobranie go z serwera. Skrypt się wykonuje i ramka prawidłowo zmienia swój rozmiar.

Inne rzeczy

Postanowiłem stworzyć miejsce w sieci, gdzie będę zbierał projekty, które wykonuję (takie portfolio) a także, gdzie będę mógł napisać, co potrafię robić. Powstało ono pod adresem: web9.pl. Być może kiedyś ten projekt przekształci się w firmę. Póki co, jest to głównie portfolio. Mimo wszystko zapraszam :-).

Z racji tworzenia mobilnej przeglądarki internetowej, jestem właścicielem otwartego telefonu OpenMoko Neo FreeRunner (który pracuje pod kontrolą systemu Linux). Jedną z najlepiej na nim działających dystrybucji jest QtMoko, oparte na QtExtended (dawniej Qtopia). Ostatnio testuję nowe testowe wydania tej dystrybucji, głównie pod kątem działania GPRS. Zrobiłem również małego demona, który aplikuje workaround na bug w kernelu i trzyma otwarte urządzenie ALSA-y, a wszystko po to, by umożliwić rozmawianie przez Neo za pomocą zestawu słuchawkowego Bluetooth (niestety rozmawianie bez zestawu jest bardzo trudne, bo mikrofon jest zbyt czuły, a głośnik za cichy).

Warto powiedzieć, że dzięki GPRS i GSM oraz fajnej aplikacji o nazwie NeronGPS, można używać Neo jako aplikacji do orientowania się na drogach. Niestety nie ma funkcji nawigacji, więc nie jest absolutnie świetna. Jednak lepiej z mapą i bez nawigacji, niż bez mapy i bez nawigacji.

Oprócz napisania pracy magisterskiej muszę powiedzieć, że sporo obowiązków nakładają na mnie studia. Muszę zaliczyć dwa przedmioty do wyboru, z czego na jeden aktualnie chodzę, a co do drugiego, to muszę się umówić na egzamin. Niestety i piąty rok musi czasem coś pozdawać.

Tak właśnie upływa mój maj. I szybko się to pewnie nie zmieni ;-)


More posts on this topic

Comments

Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License